Естественият декор на средновековния замък е запечатан в над 50 български и чуждестранни филми. Едни от тях са: "Капитан Петко войвода", " Мяра според мяра", "Боянският майстор", "Сватбите на Йоан-Асен", "Князът", "Дякон Левски", "Снайперисти 2" и редица други.
Крепостта се намира на северозападния бряг на големия завой на река Дунав при град Видин и има формата на висок трапец.
Замъкът е на повече от 2000 години, построен върху останките на античната крепост Бонония.
Обграден е с дълбок ров - широк 12м. и дълбок - 6м, запълван от водите на река Дунав, но днес е отделен от водата с дига, която пази града от наводняване.
Над рова е имало подвижен мост за връзка със замъка, който мост сега е каменен.
Хубаво е, когато решите да посетите тази забележителна крепост да сте запознати предварително с нейната история, защото вътре няма пояснителни табели, които да ти кажат къде си и какво виждаш, или да се наемете екскурзовод с беседа. Нашата група беше си платила за беседа, от която почти нищо не чух, защото ..... исках да си направя колкото може повече снимки. Но добре, че бях се подготвила предварително и доста бях чела за средновековната крепост. 😏
Вътре в крепостта се оказваме на калдаръмен под, с ниски сводове , които свързват отделни части на замъка. Направени са така - за да затрудняват евентуални атаки.
Преминавайки през ниските каменни тунели, се озоваваме във вътрешния двор на крепостта.
От там - през средновековни, каменни лабиринти, с доста излъскани от хиляди стъпки каменни плочи се разкриват интересни помещения. Хубаво е да сте с подходящи обувки и ... внимателни. 😲
Тук е момента да включа малко история..
Средновековната крепост "Баба Вида" е построена върху основи на римска крепост. Строежът на същинската крепост е започнал през 10 век. Византийски хроники сочат, че Видинската крепост е издържала през 1003година осеммесечна обсада от византийските войски, водени от император Василий 2-ри. Византийците все пак влизат в крепостта, но с подкуп и измама. От постройките от него период днес са останали сравнително малко, като най-запазени са стената и кулите, разположени към река Дунав.
Почти през целия период на Второто българско царство, крепостта е най-важното укрепление в Северозападна България. Най-голямото разширение на крепостта е по време на управлението на Иван Срацимир, който е управлявал Видинското царство през 14 век и я ползвал като феодален замък. Крепостните съоръжения включват 2 пояса защитни стени, 4 кули и 4 бастиона /кулички за наблюдение и стрелба/. Най-добре запазената е Срацимировата кула, висока 16 метра.
Крепостта "Баба Вида", наричана и "Бабини Видини кули" носи името си от легенда за сестрите Вида и Кула.
Според една от легендите - в местността живеели двете сестри Вида и Кула. дъщери на знатен болярин. Вида била много красива и много мъже я искали за жена, но тя не харесала никого. Кула често я увещавала да се задоми, но тя се ядосвала на съветите й , и не след дълго се разделили. Кула бързо си намерила съпруг и се отделила в отредената й територия и така станала основателка на град Кула. Вида останала да живее в родния дом. Когато турците завладели българските земи, Вида била вече стара и самотна жена, защото така и не си намерила мъж - достоен за нейния ум и красота.Като се разчуло, че турците наближават града, тя събрала хората си и им казала да изградят кули, в които да се скрие населението. Тези кули и до днес носят името "Бабини Видини кули". Видинската крепост е била наричана от османците Девствената крепост, тъй като никога не е била завземана със сила.
Решавам да се изкача на една от високите кули. Преди това се слиза по тясно, вито средновековно стълбище, също с хлъзгави стъпала.
Слизайки под земята, следва изкачване към върха на кулата по дървени, вити стълби. Пълна тъмница... Ако нямате фенерче, може с телефона да си осветявате стръмните стълби.
И.. вече съм на най-високата част на кулата..
Гледката е впечатляваща!!!💗😮💙
Целият замък се вижда като на длан!
След края на 18 век крепостта "Баба Вида" служи предимно за оръжеен склад и затвор. В ниша при южния ъгъл на крепостта е запазена бесилката на затвора.
От вратата - до стената с бесилката - много стръмни, тъмни, хлъзгави и излъскани стъпала водят до външния двор на второто ниво на крепостта.
На тази открита площадка са разположени бойниците със знаменитите оръдия. В първото ниво на крепостта е и тъмницата на замъка - зловещо място, от което бързаш да излезеш..
В крепостта през 1964г. е открит Летен театър "Вида", който е една от най-големите атракции на града.
Няма коментари:
Публикуване на коментар