Остров Света Анастасия - единственият оцелял островен манастир в България! :)

Остров Света Анастасия крие неподозирани съкровища - и в прекия, и в преносния смисъл! Тук се приплитат спомени за вълнуващи исторически моменти, старинна архитектура, романтични и религиозни тайнства, драматични политически събития, престъпления и наказания и множество легенди!💙⛴⛵😊
 
 
Този красив и загадъчен остров е разположен в Бургаския залив в Черно море, на площ от 9 дка. Между 1945 и 1991г. островът носи името Болшевик. Изграден е от вулканични скали. Намира се на 6.5 км югоизточно от град Бургас и всяко пътуване към остров "Света Анастасия" започва от Морската гара в Бургас!⛴
На него се намира манастирът "Света Анастасия"!

 
Най-ранното човешко присъствие на острова датира от 4 - 6 век.Доказателство за него е намерено през 1973г., където по време на подводни проучвания е открит богат керамичен материал, сред който е и една цяла, антична амфора от Константинопол.
Остров Света Анастасия е забулен в мистерия и за него се разказват стотици 
легенди и истории.
В миналото, когато на Света Анастасия имало манастир, пирати нападнали острова. Според легендата причината е било заровеното от загинал пират златно съкровище!
Монасите се затворили в островната църква
и се помолили на Света Анастасия да ги избави от набезите. Тя чула молитвите им  и изпратила страшна буря, която потопила пиратския кораб.Неговите останки се вкаменили близо до брега на Острова, където могат да бъдат видяни и днес.😦


Освен Вкамененият пиратски кораб, на Света Анастасия има още две скални образования - Гъбата и Драконът! Ето - Гъбата: 🍄

 
Някои истории твърдят, че на Гъбата е бил погребан монах.
И ето скалното образование - Дракона!
 
 
Друга легенда разказва, че едни от най-великите мореплаватели в историята - викингите, също са достигали до бреговете на остров Света Анастасия.
Вярва се, че там съществуват две подземия, криещи много тайни, но до момента те не са открити, тъй като входът им е бил много добре замаскиран!
В миналото островът привличал пиратите и от там тръгват и безсмъртните сказания за заровено на Острова златно имане.
Островният фар!
Фарът на острова в първоначалния си вид е представлявал желязна кошница, пълна с горящи въглени, която местните издигали нощем, още през 17 век. Постепенно през годините сигнализацията се подобрявала. При управлението на Стефан Стамболов на 15 септември 1888г. на Острова е открит седмият и последен морски фар по нашето Черноморско крайбрежие. На следващата година -през 1889г. френска компания монтирала истински фар върху железен стълб, издигнат на 40 метра над морското равнище, а светлината му се виждала на 10 мили. Настоящият фар е от 1914 година.
 
 
Църквата на остров Света Анастасия!
В средата на Острова е изградена църква "Възнесение Господне",
 
 
останала непокътната и до днес, въпреки вековете на османско владичество. През 1802г. църквата е ремонтирана и изографисана със средства от котленеца хаджи Матей, родоначалник на известен бургаски род Хаджипетрови.


Манастирът на остров Света Анастасия!
Най-ранното писмено свидетелство за съществуването на Манастира
е грамота на вселенския патриарх Йеремия 2-ри с дата месец юни 1575г. и документира укрепването на манастира, където са живели и служили двама монаси. Няколко години по-късно манастирът "Света Анастасия" преминава под управлението на созополския  ставропигиален манастир "Свети Йоан Кръстител". Това подчинение продължава до 1623 година, когато созополския манастир е окупиран от казаци и след това разрушен от турците. Тогава част от созополските монаси се заселват на остров Света Анастасия.
По време на руско-турската освободителна война островът е превърнат в стратегическа база на турската артилерия. След Освобождението на България на острова е имало малка риболовна и транспортна флотилия, и малка корабостроителница, където се строели и ремонтирали лодки.
След Деветоюнския преврат от 1923г. занемареният островен манастир се превръща в удобно място за изолация на политически опоненти на правителството на Александър Цанков. Така през втората половина на 1923 година на острова са затворени 132 комунисти и земеделци.
На 29 юли 1925 година  43-ма политически затворници организират бягство от Острова-Затвор, само няколко дни преди процеса срещу тях. Те успяват да преплуват с две гребни лодки, на групи до нос Чукаля, в Странджа планина, а от там да достигнат до Инстанбул. На 17 август 1925 година те успяват да отплават на съветския кораб "Илич" към СССР.
Бягството на комунистическите затворници през 1925 година става причина той да бъде преименуван след Втората световна война на Остров "Болшевик".
През 1967г. той е обявен за "историческо място на революционната борба" /Д.В. бр 73/1967/ /.
Дълго време на неговата територия са били връчвани тържествено партийни книжки на новоприети членове на БКП.
През 1991 година Островът отново връща старото си име "Света Анастасия Фармаколитрия/ Лечителка/"!
 
С интересната, вълнуваща и впечатляваща история на остров Света Анастасия, при нашето посещение ни запозна прекрасната екскурзоводка Петя Кудева,
която ни направи и островитяни!
На Острова е уредена и подредена музейна експозиция ,

за която ще направя отделна галерия!
На остров Света Анастасия има и малък плаж за отмора, докато чакате корабчето за обратно връщане към Бургас.


А морето и гледките към него са уникални!💗💙👌
 
 
 
 
 






Няма коментари:

Публикуване на коментар

Приказка без звук..:)💓