На територията на Шабла е разположен най-старият морски фар на Балканския полуостров, а според някои сведения и в Европа.👌😏
В античността тракийското племе гети обитава тези места, а районът е част от Одриското царство. На по-късен етап -през 4 век, през ранно-везантийската епоха прераства в римски град наречен Кария.
През ранното средновековие опустошеният от варварските нашествия район е заселен от прабългари и славяни. След неуспеха на кръстоносния поход на Владислав Варненчик срещу турците в 1444г., там се установява трайно османското господство. През средновековието край брега на Шабла са минавали много кораби, превозващи слонова кост. Много от тях са погълнати от вълните, но и до днес се случва на най-големите късметлии да намерят изхвърлени от водата слонски бивни. 🐘 А легенда разказва за потъналият край Шабла през Кримската война британски кораб "Черният принц", натоварен със златото за войската.⛴
Произходът на днешното име на селището,
според версия е свързан с прабългарската дума "шабъла"/ черпак/.
Фарът на нос Шабла!
Фарът на нос Шабла е най-старият действащ морски фар у нас и на Балканския полуостров. Посроен е през 1768г. във връзка с руско-турската война /1768-1774г/. Обновен - през 1857г.Той е и най-високият фар в България - цели 32 метра. 😮
132 са стъпалата които водят до халогенния прожектор,
който стои на неизменна вахта и осветява пътя на корабите.
Гръмоотводът на фара е с позлатен връх. Стените му са дебели 1,20 метра и дори и през зимата студ в помещението не прониква. Боядисан в бяло и червено той указва пътя на морепавателите, а бялата му светлина просветва три пъти на всеки 25 секунди, като при добра видимост се забелязва на разстояние 17 морски мили. Паленето и гасенето на фара зависи от изгрева и залеза на слънцето.
В западната стена на кулата,
през 2006 г. е била вградена капсула с послание за бъдните поколения. Посланието на пазачите трябва да се отвори през 2056г.. То съдържа данни за разстоянието от брега - до фара. Мъжете измерили, че през 1996г. това разстояние е 13 метра, а според запазени статистически данни от 1948г. то е било 29 метра. Желанието в това послание е това разстояние да бъде измерено и сравнено.
Рибарското селище Кария!
Община Шабла е една от малкото незасегнати от строителния бум територии по нашето Черноморие. Морският бряг тук е уникален по вида си - на него няма хотели и заведения, морето е чисто и приятно, а нос Шабла се издига на варовикова скала, покрита с льос, с височина 10 метра над морското равнище.Тук е и единственото в България официално регистрирано с постановление - рибарско селище Кария.
До самият фар достъпа е забранен за туристи, както и посещението- на - и вътре във фара. Може да се снимате само до вратата!
Около фара на Шабла има множество сондажи за нефт
от които тече топла, минерална вода с високо съдържание на сяра.😮
И още няколко попътни кадри от Шабла!
💗👌💙
Няма коментари:
Публикуване на коментар