Часовниковата кула, гордостта и славата на Разград - на 160 години! 💖

  Минавайки край Часовниковата кула в Разград се радвате и впечатлявате от този прекрасен, архитектурен символ на града! Знаете ли кой е геният, който я издигнал преди 160 години? Знаете ли историята, която се крие зад тази вечна забележителност?  Нека ви представя Уста Тодор Тончев, моят прародител и майсторът на часовниковата кула! 💖



     Малко история за самия часовник! Първата часовникова кула е строена някъде около 1734 г. и е била строена по времето на разградския феодал Ибрахим паша.  Кулата е била в готически стил. С течение на времето, след 100 години, кулата почва да се накланя и  Мидхат паша наредил да се събори старата кула и да се построи нова. А кой е Мидхат паша - малко любопитни факти за него:

                                                           Снимка на Мидхат паша.
       Мидхат паша е валия на Дунавския вилает до 1868 година. По негова инициатива , българският майстор Никола Фичев (Колю Фичето) построява Беленския мост, известен като Мостът на Кольо Фичето над река Янтра ,при гр. Бяла. В екипа на прочутия дряновчанин Кольо Фичето е и Уста Тодор Тончев, който работи на строежа на моста от 1865 г. до 1867 година.



                                 Снимки: Мостът на Кольо Фичето при град Бяла.

      Майстор Тодор Тончев Ангелов е роден в тревненските колиби Дурча /с.Дурча/, община Дряново, през 1815 година. Имал е двама братя – Ангел и Иван, които остават да живеят в Тревненския балкан. Уста Тодор от малък се занимава със строителство. Работи дълги години по строежите в Търново и Дряново, в бригадата на Кольо Фичето. 

   Още преди 1864 година - тогавашният разградски бей помолва Беленския да му изпрати Кольо Фичето да извърши някои строежи в Разград. Уста Кольо праща Тодор Тончев в Разград, защото го ценял и му е имал доверие. Беят му предлага да направи надземен тунел от турската баня до джамията „Ибрахим паша“, отстояща на около 150 метра от банята, за да могат правоверните  преди да отидат в молитвения дом, да се пречистят, а и физически да минат под покрив в случай, че има валежи или е много студено. Уста Тодор Тончев се справя добре със задачата и беят го възнаграждава богато. Тогава майстор Тодор Тончев се връща в Балкана и се жени за девойката Калинка от Джуровци. Калинка е била от рода на „Бараците“. Тя е била едра жена и много оправна . Един ден, докато оре малката си нивичка с кравите, се счупва хомота. Калинка запретва ръкави, сама прави нов хомот и довършва оранта. Майстор Тодор и Калинка имат четири деца –  едно момиче Минка и три момчета – Томчо, Станьо и Миньо. Миньо е роден през 1863година.

През 1878г. Уста Тодор Тончев се преселва да живее с жена си и четирите си деца в  с.Балкански /тогава Калфадере/. Вече по-късно- сина на Уста Тодор – Миньо се жени за Рада и на 13 08 1896 година им се ражда син Станю -внук на Уста Тодор Тончев  – и именно този негов внук е моят дядо.

     

  На снимката са внукът на Уста Тодор Тончев – Станю, с жена си Бяла и дъщеря им – Върба – моята майка. Та по родословие – аз съм горда пра-пра внучка на прочутия майстор! Тодор Тончев е бил висок и строен, със светли очи и силен глас. За съжаление - до ден днешен не е намерена снимка или картина с изображение на образа на майстора.

    Но да продължим с делата на възрожденския майстор.Когато през 1864 година тогавашният разградски бей извиква Уста Тодор Тончев да изгради нова Часовникова кула, на мястото на старата - той е на 49 години , с богат опит и в разцвета на силите си. Построява я с много майсторство, а нейната архитектура се отличава от другите кули в нашите населени места.



     И още любопитни факти: Разградската часовникова кула по обща височина 26,15 м е четвърта в страната, след кулите в Ботевград - 30 м, Банско - 29,50 м и Габрово - 27,70 метра. Нейното каменно тяло (без камбанарията) е най-високото - 17,90 м, следвано от кулите в Банско - 17,50 м, Карнобат - 14 м и Габрово - 13,70 метра!



   Тялото ѝ е паралелепипед с квадратна основа. От западната ѝ страна е входът - малка врата с полудъга, водеща към развиващата се във вътрешността и нагоре дървена стълба със 72 стъпала, стигаща до часовниковия механизъм.


 




   Покривът ѝ е издигнат на осем дървени колони в романски стил, сходен с възрожденската ни църковно-славянска архитектура. Той е в синхрон с куполите на джамиите и най-вече със съществуващата и запазена като паметник на културата близката голяма джамия "Ибрахим паша". Красотата на кулата е доведена до съвършенство от формата на камбаната под купола!





                            

      Ето снимка и на купула на разградската джамия "Ибрахим паша", с която купола на Часовника е сходен!

 През 1932 г. е сменен циферблатът на градския часовник, който дотогава бил с турски цифри. Махнат е и полумесеца, който бил на върха на часовника.

           Снимка-илюстрация/интернет/ на Часовника и Джамията в Разград - с полумесеци на върха!
   През 60-те години на XX в. е ремонтирана дървената надстройка – камбанарията. През есента на 1961 г. е сменен часовниковият механизъм. Часовниковата кула  работи и благодарение на майсторлъка на известния разградски часовникар Илко Колев, който поддържа символа на града над 30 години!




  За построяването на Часовниковата кула на Уста Тодор Тончев му е платено не в банкноти, а в злато, с жълтици - претеглени на везни (кантар). С тях той купува много ниви в с. Балкански, където по-късно се преселва да живее.

 Интересен  момент от биографията на майстор Тодор Тончев е, че той е имал печат, с надпис на кирилица - "Тодур Тонч" Той е поставен на един от документите  му за ремонта на шадравана пред голямата джамия "Ибрахим паша". Оригиналът му от 14.V.1876 г. е в ориенталския отдел на Народната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" - София, а превод - в научния фонд на музея в Разград. Под текста, вдясно на документа, е собственият на строителя-предприемач печат. Учудващото е, че в онези размирни времена печатът е на кирилица - "Тодур Тонч". Намереният му автентичен отпечатък върху този турски документ засега е единственият.

   Майстор Тодор Тончев  е строил само хубави църкви, големи джамии, кули и къщи. В Разградския квартал "Варош" е строил красиви къщи, в стил на българската късно-възрожденска архитектура. През 1879 година построява църквата "Св. Димитър" в село Балкански. Годината се случила дъждовна - 40 дни непрекъснато валежи. За да му са под ръка зидарите, майстор Тодор ги храни и им плаща. Загубата е значителна и той продава голяма част от нивите, които е закупил със спечелените от часовника жълтици. Със свои средства довършва църквата. Изявява се и като резбар. Запазен е и се ползва църковният трон, изкусно изработен от майстора.


Снимки на Църквата " Свети Димитър" в село Балкански, построена от майстор Тодор Тончев.

   Немалко е направеното по увековечаване паметта на големия възрожденски строител  майстор Тодор Тончев. От 13 януари 1991 г. всяка година има поход по някогашния горско-полски път (известен като Пазарският път - б.а.) от с. Балкански до Разград. Туристическият маршрут е маркиран. На 29 май 1993 г. зад стария паметник на майстора в гробищния парк на с. Балкански е осветен издигнатият нов - умалено копие на разградската часовникова кула в мащаб 1:8. 

   От кулата на Часовника се разкриват великолепни гледки към центъра на Разград!






       И още две мои интересни снимки - направени на Часовниковата кула на 12.12.12г в 12 часа! 


    През 1984 година Часовниковата кула в Разград е обявена за паметник на културата!

     Родният град не е просто име на картата - той е училище, той е дом, той е роден град, където винаги ще бъде топло, уютно и там, сърцето бие по-бързо! 💖

                                                                  💖👌
 

12 коментара:

  1. Много интересно, с много информация и неизвестни за мен факти, увлекателен разказ и точно за Деня на Разград, а и основното, че е написано от родственик на Майстора

    ОтговорИзтриване
  2. Интересно представена информация по увлекателен начин!

    ОтговорИзтриване
  3. Merci pour cet article si bien documenté et illustré. Belle mise en valeur de cette superbe tour de l'horloge...

    ОтговорИзтриване
  4. Много благодаря за вълнуващата информация, придружена със снимки и видео!

    ОтговорИзтриване
  5. Благодаря ви! Радвам се, че съм ви докоснала с информацията и снимките за Часовниковата кула на Разград! :)

    ОтговорИзтриване
  6. Pozdravlenia za izkliuchitelno interesnoto i vajno za vseki, koito znae Razgrad pisanie! Za sajalenie, ne moga da ne si spomnia za niakolkoto godini sas “zamlaknala” kambana na chasovnika….. edin “ kraino otgovoren komunisticheski rakovoditel” imal nujda ot tishina, za da moja da vodi naroda kam po-svetli badnini….. negovoto ime niama da se pomni, i za dobro….

    ОтговорИзтриване
  7. Ангелина Камбурова28 януари 2024 г. в 12:54

    Прекрасен материал - професионално направен и с любов поднесен!

    ОтговорИзтриване
  8. Поздравление!! Чудесно написано и представено. Това трябва да се съхрани за идното поколение, да се знае и помни.

    ОтговорИзтриване

Приказка без звук..:)💓