Археологически резерват „Абритус”, град Разград! 💖

Интересна е историята по откриването на древния град Абритус! 👌
Когато през 1950г. започва строежът на фармацевтичното предприятие - Пеницилиновият завод в Разград в местността Хисърлъка, още при първите копки започват да излизат старини. Системни археологически разкопки са правят от 1953г, които продължават до 1976г. Античният град Абритус е открит при разкопки през 1954г. Той е изграден по типа на римските градове с прави улици, обществени сгради, построени в центъра около градския площад.



Археологическите разкопки започват още през 1887г., организирани от акад. Анани Явашов в  западната част на Хисарлъшката могила. Той разкрил трикорабна базилика от 5-6 в.н.е.
Анани Явашов е роден на 1 октомври 1855г. в Разград, в семейството на Тодора и Иван Колев. Баща му е преселник от с.Драгойча, Дряновско, бил абаджия и поради кроткия си характер получил прозвището "Явашче", от където идва фамилията. Майка му е била дъщеря на занаятчия, преселен от Ески Джумая /днешно Търговище/. Анани е третото и най-малко дете в семейството. Основното си образование завършва в Разград. След гимназия той завършва химия в Университета в Прага. Когато се дипломира, през август 1884г. той се завръща в Разград, заедно с красивата си жена Анна Трунечек Явашова - жена с висока култура и добра пианистка. Имат седем деца.
Още при завръщането си през 1984г в Разград, Анани Явашов е назначен за директор на разградското окръжно петокласно училище, а през следващата година е назначен за училищен инспектор.
Анани Явашов полага основите на музейното дело в Разград през 1887г., като  основава Разградския музей, а през 1922г. създава и Археологическото дружество в Разград.
Умира на 25 май 1934г., като оставя богато научно наследство.
Системни проучвания на древния град Абритус прави професор Теофил Иванов през 1953г. със съдействието на Историческия музей в Разград и разградският историк и археолог Стоян Стоянов.

Заслугата за спасяването на античния град при строежа на Завода за пеницилин, както и за обявяването на Абритус за археологически резерват е именно на Стоян Петков Стоянов. Той е роден на 9 януари 1930г. в лознишкото село Чудомир. Дългогодишен директор на Разградския исторически музей. Умира на 26 ноември 2008г.
През 1971г. при редовни разкопки на Абритус, историка-археолог Стоянов прави първото си значимо научно откритие - златно съкровище от 853 златни монети  - 4 килограма- най-голямото намирано до момента  късноантично златно съкровище на монети, сечени от 11 императори на Римската империя през 5 век.


Заслуга на Стоян Стоянов е  и откритието и на Златният пегас от Вазово, днес, част от герба на Разград!

Интересна е историята на откриването на Златния пегас.
През 1973г. в село Вазово, близо до гр.Исперих и Свещари, селянин открива пегаса случайно по време на оран на нивата си. Той е изровил статуетката и я показал на приятелите си. Един от тях я разрязва. Отрязаната половина с конската глава дали на децата от махалата да си играят. Така за съкровището случайно узнали местните хора и сигнализирали властта. Втората -отрязана половина обаче изчезва. Така на историците се налага да гадаят дали от земята е бил изровен ритон, или друг вид ритуална скулптура. Златният пегас е от масивно злато и тежи близо половин килограм. Направен е от 24-каратово злато. Той е ювелирно изделие на майстор от 4-ти век преди Христа.
Златните монети и Златният пегас се пазят в трезор и се изнасят само при специални случаи.
Археологическият резерват Абритус е с площ 1 000 дка и възниква като тракийско селище, през 1-ви век / Абритус в превод от латински - стръмен/. Обхваща паметници на тракийската, римската и средновековна българска култура.






През 1-ви век от н.е. римляните превърнали града във военна крепост и му дали името "Абритус". Според разкопките в центъра на античния град се е намирала резиденция на висш магистрат - вила "Урбана".


Абритус се свързва и с кръвопролитното сражение  през лятото на 251г. между готи и римляни, в околностите на античния град Абритус, когато загива римският император Траян Деций /249-251г./ и неговият син. Той е първият римски император, намерил смърта си извън пределите на Римската империя, и който лежи под руините на древния град Абритус, край Разград.
Според легендата той е имал позлатена колесница, която никога не е откривана.
Според една от легендите, именно под руините на Абритус лежи заровена златната императорска колесница на Деций и чака да бъде открита.
Според друга история - Военният лагер на римските легиони е бил разположен в местността Полето, близо до село Дряновец. Там са намерени много колчета от палатки, нитове на шлемове, легионерски нож и много монети, които трасират пътя на изтеглянето на римляните, които са били сразени и император Траян Деций и неговият син Етруск загиват в тази битка.
Днес "Абритус" е добре уреден археологически резерват. В парковата част на Абритус са експонирани 70 епиграфски паметника, повечето от които датират от римската епоха. До останките на античния град Абритус е уреден Исторически музей с лапидариум, в който могат да се видят част от откритията направени в района.
От 2014г. е открит Интерактивен музей с 12 тематични зали.



и където може сами да си отсечете римска монета от глина.

Днес "Абритус" е едно от често посещаваните места за запознаване с Историята, за разходки, както и за снимки по различни поводи - на абитуриенти, за сватби и .. без поводи! Красиво е! :)












Няма коментари:

Публикуване на коментар

Приказка без звук..:)💓