Замъкът в Бран /Bran Castle/ е една от най-популярните и интересни туристически атракции в Румъния , по-известен с името "Замъкът на граф Дракула"!
Построяването на Замъка и архитектура!
Този известен и красив замък се намира в много живописна местност.
Замъкът Бран е музей-крепост, където се ражда известната история за граф Дракула - Вампира. Замъкът е построен на върха на една скала и има форма на трапец!
Жителите на Брашов са го построили със собствени пари през 1382 година и в замяна на това са освободени от данъци за няколко стотин години напред.
Известността на този национален румънски паметник се дължи на ужасяващата история за Дракула, написана през 1897г. от Брам Стокър, базирана върху живота на влашкия княз Влад Цепеш, като използва Замъкът в Бран /Бранската крепост/ за развитие на действието в романа си "Дракула".Влад Цепеш -Дракула / снимка Уикипедия/
Изграждането на двете отбранителни кули
е завършено през 1622-1625 година.
Замъкът в Бран е служил като стратегическа крепостна отбрана на четири нива.
В легендарни истории влашкият управник се споменава като обитател на Замъка в Бран - имащ таен коридор,
свързващ първия с третия етаж !
Входът на Замъка е много внушителен и има доста стръмно стълбище,
което води до красива входна врата!
В центъра на вътрешния двор има голям кладенец!
Според легендата това е вход към подземие!
Изграждането на кладенец на високата скала, където е разположен замъкът никак не било лесна задача - за изграждането му е било необходимо да се изкопае около 60 метра дълбочина в твърдата скала.
История на замъка!
Замъкът е пострен през 1212 година от рицарите на тевтонския орден! През Средновековието замъкът е бил обитаван от саксонци. Те са били врагове на Влад Цепеш и не искали да се подчиняват на правилата за търговия по територията на Влахия. От записите на летописците се разбира, че Матияш Корвин заточил Влад Цепеш в стая на замъка, в която затворникът прекарал около два месеца .След това преместват Влад Цепеш във Вишеград.
От началото на неговото съществуване, собствениците на Замъка Бран са много. В самото начало той е принадлежал на господаря Мирча Стария, а след това е преминал в притежание на жителите на Брашов. Местните жители поднасят замъка като подарък на кралица Мария / същата, която построява Дворец в Балчик/ през декември 1920 година, за това, че през 1918г. тя е допринесла за обединяването на румънските провинции.Кралица Мария използва замъка за резиденция и осъвременява интериора и обзавеждането, което и досега е запазено в замъка - музей!
И зали с оръжия и облекла използвани от времето на обитаване на замъка!
Легенди и история за Влад Цепеш -Дракула!
Влад III е син от брака на Влад II Дракул и принцеса Княжна от Молдова. Ражда се на 7 декември 1431г. в къща в Шесбург /Сигишоара/— тогава унгарски град. Днес в Сигишоара се предлага на туристите да посетят дома, където се предполага, че се е родил Влад III и който днес е музей на средновековните оръжия и различни вещи, свързани с Влад, но няма източници, които достоверно да посочват именно тази къща като негово родно място. Влад III е известен на широката публика като Дракула, което е свързано с факта, че баща му е бил член на Ордена на дракона (на румънски — Dracul/Дракул, с второ значение Дявол).
Владетел на Влашко
През 1436-1437г., Влад II Дракул става владетел на Влашко и установява столицата си в Търговище (Румъния). През 1444г., по политически причини Влад
Влад Дракула – снимка Уикипедия/
и по-малкия му брат Раду Красивия
Раду Красивия /снимка Уикипедия/
са заложници на султан Мехмед II; Влад III остава в Османската империя до 1448г., а брат му — до 1462г. Турците
освобождават Влад след като го
уведомяват за убийството на баща му през 1447г., който бил
измъчван и погребан жив от болярите в Търговище, а брат му- Мирчо е изгорен жив! Влад Дракула е решен на свирепо отмъщение за смърта на любимите му хора. На 20 август 1456г. той успява да победи и убие смъртния си враг. Тогава
започва и най-дългия период на царуването му — 6 години, през които той успява
да извърши множество противоречиви дела, създали му страшната репутация.
Първата важна стъпка, която предприема е да отмъсти на търговищките боляри за смъртта на баща си и брат си Мирчо. На Велика неделя (Великденските празници) през 1459г. той арестува всички нелоялни болярски семейства. Най-възрастните боляри са били набучени на кол, а останалите — принудени да изминат пеш пътя от около 80 километра от столицата до гр.Поенари без почивка и спиране. Оцелелите от този поход са накарани да работят на строежа на крепост до р.Арджеш. Имуществото им е раздадено на народа, а избитите и прогонени боляри са заменени с други (имали дотогава среден или нисък ранг), като така Влад създава нова аристокрация и собствено лоби в столицата.
Влад Цепеш е бил прочут с бруталните наказания, които налага. Според свидетелства на сасите от Трансилвания, често се случвало той да нареди хора да бъдат драни живи, варени, пържени, обезглавявани, ослепявани, изгаряни, набождани с пирони, погребвани живи, жигосвани и т.н. Харесвало му да реже носовете, ушите,гениталиите или езиците на жертвите си. Любимото му наказание обаче било набиването на кол, от където идва и прякорът му — Влад „Набивачът на кол“ (Цепеш).
В началото на 1462 г. Влад започва кампания срещу турците на юг от Дунав, опустошавайки цала Мизия (от Видин до Черноморието) и избивайки над 38 000 души.
Двама султански пратеници отказали да свалят в знак на уважение към него чалмите си. Влад решил, че няма против те да останат с чалми на главите, но заповядал чалмите да бъдат заковани с пирони към главите на пратениците. Освен това отказал да плаща данък на султан Мехмед, което било доста рискована стъпка, като се има предвид, че турската армия била много по-силна от тази на Влад.
Очевидно враждебният жест принудил султана да предприеме масирана атака срещу Влашко. Армията, с която турците навлезли на север от Дунав била трикратно превъзхождаща силите на Влад III, който за момента нямал съюзници. Влашкият владетел се оттеглил в Търговище, като предварително опожарил селата по пътя на турците и отровил кладенците, за да ги остави без храна и вода. Когато турската армия доближила влашката столица, пред нея се открила ужасяваща гледка — над 20 000 турски пленници набити на кол — по-късно тази невероятна сцена получила прозвището „Гората на коловете“. Тактиката на терор и ужас дава резултат — турската армия се оттегля (може би е интересно да се отбележи, че Виктор Юго също описва този уникален инцидент в „Legende des Siècles“).
След като се оттегля от Влахия,Мехмед I освобождава по-малкия брат на Влад Цепеш и го поставя начело на значителни турски военни сили, за да завземе трона. Раду успява да прогони брат си чак до замъка Поенари, на река Арджеш.
Според легендата, именно тогава съпругата на Влад се самоубива, скачайки от висока скала, за да избегне турския плен. Влад успява да се измъкне от обсадата, използвайки таен проход и достига до Трансилвания, където се среща с краля на Унгария, Матияш Корвин. Матияш Корвин обаче не вярва на Влад Цепеш и вместо да му помогне, го хвърля в тъмница в столицата на Унгария Вишеград.
Влад е признат за трети път за владетел на Влашко през 1475 г., но се радва на властта за много кратко време. Убит е в края на декември 1476 г. Тялото му е обезглавено и главата изпратена на султана, който я набива на кол като доказателство за триумфа си над Влад — „Набивача на кол“.
Гробът на Влад Цепеш
При археологически разкопки на манастирав село Комана през 1970-те години е открито обезглавено тяло, което според някои историци е възможно да е принадлежало на Влад Цепеш, още повече, че наблизо се провежда битката, в която той пада убит.Самият манастир е основан от Влад Цепеш през 1461г. Според други изследователи тленните му останки са погребани в манастира Снагов. Трудно е да се установи истината, тъй като погребението е извършено тайно, за да не бъде трупът му поруган от турците
Семейство
Първата съпруга на Влад Цепеш според историка Александру Симон е незаконородена дъщеря на Янош Хунияди /трансилвански войвода/. Втората му жена Илона Жилегай е сестра на Матияш Корвин /унгарска аристократка сестра на крал Матияш Корвин/
Третият му брак е с Илона Нелипич.
Относно последователността на раждане на синовете му има известни противоречия сред изследователите. Според една от хипотезите от първия си брак той има двама сина – Раду и Влад или Мирчо, който изглежда се установява в Молдова и около 1481 г. неуспешно се опитва да заеме влашкия престол. От втория си брак има още двама сина – Михаил и Михня I Реу, владетел на Влашко между 1508 и 1509 г. Цепеш има от третия си брак- дъщеря Залезка (Желязка).
Няма коментари:
Публикуване на коментар