Царево - една от перлите на Южното Черноморие! :)

Царево - морска приказка, съчетала море и реки с вековните дъбови гори на Странджа! Екзотична растителност, с многообразието на растителни и животински видове. Автентичните традиции и обичаи на Странджанската култура!💗💙
 
Град Царево се намира на 66 километра от Бургас и само на около 40 километра от южно от с.Резово - границата на България с Турция.
Първия по рода си фар - фигура се намира в Царево!
 
 
Бронзовата фигура е висока над 5 метра и тежи около 3 тона. Тя е адаптация на кариетидните женски фигури от тракийската гробница при село Свещари от 3-ти век преди Христа.
Уникалният фар-скулптура е единствен за сега в Света и той е в Царево!😮 Някога в древността е имало един такъв - Родоският колос, но него много отдавна го няма.
Единственият по рода си фар -фигура на тракийска богиня е разположена на бетонен пиедестал на височина над 16 метра от морското равнище и е дарение от световно признатият автор Павел Койчев. Тя е една от новите атракции в град Царево.
Друга забележителна атракция е красивият и впечатляващ шадраван в центъра на града с форма на лодка!⛵
Днес Царево се дели на стара и нова част. През 80-те години на 19 век голям пожар унищожил част от града и днес са останали малко сгради от преди пожара. На южния полуостров на Царево се намира  църквата "Свето Успение Богородично". 

 
Храмът е построен върху основите на параклис от средните векове. Той е засегнат от големия пожар през 1833 година, но през 1894 год. е възстановен напълно. До 1950 година обслужва духовните нужди на жителите на Василико / старото име на град Царево/, но след това е прекратена богуслужебната му дейност и той е напълно разграбен. От църковните икони и обзавеждане не е запазено нищо. По-късно през 1997 година свещеник Стоян Кралев, родом от Василико е изпратен от Сливенската митрополия да възстанови храма. Сградата е реставрирана и обзаведена с църковни икони и утвари. Днес той се утвърждава като духовен символ на град Царево.💗
В старият град Царево, в близост до църковния храм "Свето Успение Богородично", от по-ново време се издига и красив параклис!
Когато се изкачвате към Църквата и Параклиса ще видите впечатляваща смокиня на възраст 250 години! 😮
 
 
В близост до нея растат дръвчета с дафинови листа, дюли и други плодни такива.
 
Територията на община Царево заема голяма част от Странджа планина. Градът е разположен на полуостров и бреговата ивица е много разчленена.
 
 
 
На юг от града се извисява връх Папия / 502 м/ - вторият по височина в ниската по височина Странджа планина,
 
от който гледката към Царево е прекрасна!
В миналото градът се е наричал Василику - 12 век, но е известно, че през 1351 година
 е наречен Василикос, а до 1934г. -Василико. Една от версиите е, че произходът на името Василико е от гръцки произход и в превод на български  значи цар! От 1934 до 1950 година градът носи името Царево. Но през 1950 година е преименуван на Мичурин, което име носи до 1991 година . След 1991г. той отново носи името Царево!
Ежегодно през лятото Царево става център на ветроходна регата!💙⛵
 Ние имахме щастливия шанс да се насладим на Ветроходна регата "Съединение Царево 2020", която се проведе на 4 септември  при уникално синьо море и небе и добър попътен вятър за красивите платноходки!⛵
 
 
 
И още малко красоти от прелестният град Царево през моя обектив!💗
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
💗👌💙

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Приказка без звук..:)💓