Кулата на Шамши бей в село Леденик обвита в тайни за любов и куршуми !

💘 Легендата за пагубната страст на красивата Неда и сина на Шамши бей е българският вариант на "Ромео и Жулиета"!💔




Легендата разказва, че единственият син на Шамши бей се влюбил в красивата българска мома Неда!💕 Изпаднали в тревога за съдбата на дъщеря си, родителите се обърнали за съвет към местната знахарка Мина.Старата знахарка дала на девойката билка, която я приспала така дълбоко, че момичето изглеждало като мъртво!😯 Синът на Шамши бей не искал да повярва на мълвата за "смъртта" на любимата си Неда и се отправил към дома й! Виждайки изгората си в ковчег, младият мъж не издържал на тъгата... и се прострелял в сърцето! Не след дълго в къщата се появил и старият бей, оплаквайки смъртта на сина си! 😥 Очакващи отмъщение, родителите на Неда приели Шамши бей със страх! Той обаче не само не отмъстил, но дал и пари за погребението на дъщеря им.Късно вечерта пробудилата се вече Неда и брат й се отправили тайно към Търново. На излизане от селото ги видял местен жител и мълвата за възкръсналата Неда обиколила мигом селото! Стигнала и до ушите на бея, който, обхванат от съмнения, наредил да изровят гроба на девойката. Ковчегът бил пълен с камъни и измамата била разкрита! Всички роднини на Неда били изклани на "Аша Чаир"!😰 Научавайки за клането на семейството му, братът събрал дружината си и нападнал свитата на бея. Момъкът не успял да стигне до Шамши бей, който, изплашен се преселил в Търново!




Кулата е изградена около 1650 година, когато турският бей получава в наследство земя в село Леденик и  построява великолепния си сарай!👍 Тя е и най-високата битова, триетажна сграда на Балканите, изградена изцяло от камък и превърната днес в музей! Село Леденик се намира на 3 километра от Велико Търново!👌

На първия етаж е представена етнографска композиция , показваща сечива, инструменти, предмети от бита и фотоси! 








На втория етаж на къщата са се намирали така наречените сараи, гостните и покоите на Шамши бей!





Най-впечатляваща е спалнята! Леглото е единствената мебел в стаята. То наподобява едновремешните одъри, но е заело цялото пространство на помещението!


Ако нормалните спални са два персона, то тази е почти 6 персона!😮

Едно от най-любопитните пространства в кулата са миниатюрните ниши в стената!👌



Някои казват, че тук спяла прислугата, а други, че от тук господарите наблюдавали ратаите на двора. Подобни наблюдателници, наречени ертери, има 7 на брой в цялата къща! 😮

За интересната история на Кулата свидетелства и масивна, дървена порта със следи от куршуми от Априлското въстание!


Подпряна е на стената на партерния етаж. Откачена е при реставрацията на сградата през 1969 година. Казват, че с възстановяването на сградата се е заел лично един от първите мъже по времето на Тодор Живков - Пенчо Кубадински! Той толкова я харесал, че я превърнал в луксозна ловна хижа.

След промените е преустроена в Музей!👌






Приказка без звук..:)💓